• تعریف استارت آپ

آیا شما صاحب یک کسب و کار نوپا (استارت آپ) هستید؟

این روزها شاهد برگزاری رویدادهای متنوع استارتاپی درحوزه های مختلف صنعت، فناوری و فرهنگ در کشور هستیم. با فراگیر شدن موج راه اندازی کسب و کارهای نوپا (استارت آپ) درکشور ارائه درک درستی از این مفهوم ضروری است. فقدان تعریف مشخص از واژه Start Up که در زبان فارسی به کسب و کارهای نوپا ترجمه شده است، موجب تداخل معنی این واژه با مفاهیم مرتبط دیگر و عدم تشخیص درست تمایز کسب و کار نوپا ها با سایر انواع کسب و کارها می شود . ما در این نوشتار در پی این هستیم که تعریف مفهوم و ویژگی های کسب و کارهای نوپا را ارائه دهیم.

تعاریف متعددی از کسب و کارهای نوپا ارائه شده است که ما می توانیم آن ها را از دو دیدگاه بررسی کنیم:
•    تعریف مشاهیر (علمی و تجربی)
•    تعریف ارائه شده در سایت های داخلی و خارجی فعال در حوزه کارآفرینی

دیدگاه اول:
استیو بلنک: وی یکی از معروف ترین و فعال ترین مربیان و رهبران کارآفرینی در دره سیلیکون و یکی از تاثیرگذارترین اساتید کارآفرینی در دانشگاه برکلی و استفورد است. وی در مصاحبه ای با فوربس کسب و کار نوپا را یک سازمان موقت تعریف می کند که برای جست و جوی یک مدل کسب و کار مقیاس پذیر و تکرار پذیر طراحی شده است. بر مبنای این تعریف روشی که وی برای موفقیت کسب و کارهای نوپا معرفی می کند ترکیب طراحی مدل کسب و کار با مشتری و روش های توسعه چابک (Agile) است.


اریک ریس: وی فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های معتبر آمریکا (Yale) و نظریه پردازی مشهور در زمینه کارآفرینی و به ویژه کسب و کارهای نوپا است. وبلاگ وی (Startup Lessons Learned ) آموزش های کاربردی و جامعی برای فعالان این حوزه ارائه می دهد. یکی از رویکردهای مطرح شده از جانب وی کاربرد روش های (Lean)  است که در کتاب نوپای ناب نیز ارائه شده است. از نظر وی از آنجا که کسب و کارهای کوچک و نوپا هردو نرخ شکست بالایی دارند اغلب با هم اشتباه گرفته می شوند و این باور ایجاد می شود که هر کسب و کار کوچکی، کسب و کار نوپا (کسب و کار نوپا) است. در صورتی که به نظر وی کسب و کار نوپا یک نهاد انسانی است که برای ارائه محصول و خدمات در شرایط عدم قطعیت شدید طراحی شده است.

    دیدگاه دوم:

•    کسب و کار نوپا یک سازمان موقت است که با هدف یافتن یک مدل کسب و کار تکرارپذیر و مقیاس پذیر در یک مدت زمان مشخص به وجود آمده است.

سازمان: منظور از سازمان مجموعه ای از افراد (یا حتی یک نفر)، ابزارها، و روابط بین آنهاست، چه به صورت شرکت ثبت شده باشد چه نشده باشد. چه دفتر کار داشته باشد یا خیر.

موقت: یعنی کسب و کار نوپای 10 ساله معنی ندارد. کار یک کسب و کار نوپا یافتن سریع مدل کسب و کار مناسب و جدید، در کمترین زمان ممکن است. سرعت و زمان عوامل مهمی در موفقیت یک کسب و کار نوپا هستند. هر چه دیرتر مدل کسب و کار مورد نظر کشف شود، شانس اینکه رقبا زودتر به نتیجه برسند و همچنین صبر، حوصله، انرژی و توان مالی صاحبان کسب و کار نوپا تضعیف شود، بیشتر است.

کشف: یک کسب و کار نوپا از پیش دقیقا نمی داند که به دنبال چیست! یک کسب و کار نوپا، برای یافتن هدف خود همواره در حال جستجو، پژوهش و توسعه است و باید بتواند مدل کسب و کار تکرارپذیر و مقیاس پذیر مورد نظر خود را کشف کند.

عدم قطعیت: یک عبارت مهم دیگر نهفته در تعریف کسب و کار نوپا، عدم قطعیت است. در واقع شما به عنوان یک کسب و کار نوپا، دقیقا نمی دانید که کدام روش جواب می دهد و کدام جواب نمی دهد و مطمئن نیستید که پاسخ درست کدام است. در نتیجه شما و هم تیمی های شما باید افرادی باشند که با گام نهادن در وادی های ناشناخته و آزمایش و خطا، شکست خوردن و رد شدن، مشکل و ترسی نداشته باشند.

مدل کسب و کار (Business Model): مجموعه ای از روش ها و راهکارهایی است که یک شرکت، بنگاه یا سازمان برای ایجاد، ارائه و بدست آوردن ارزش (اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، و …) به کار می برد که با طرح کسب و کار (Business Plan) نباید اشتباه گرفته شود.

تکرارپذیر: یعنی اینکه آن مدل کسب و کار که با هدف درآمد زایی ایجاد شده است را بتوان بارها و بارها تکرار کرد و به ازای هر تکرار، درآمد افزایش پیدا کند. یعنی در کلام ساده تر، بتوان محصول یا خدمت ارائه شده را تولید انبوه کرد.
مقیاس پذیر: یعنی اینکه بتوان آن مدل کسب و کار را در آینده با افزایش منابع مالی ، نیروی انسانی و … توسعه داد و روش های ایجاد، ارائه و کسب ارزش را بهتر، سریعتر و بیشتر کرد. به عبارت دیگر یعنی مدل کسب و کار قابلیت توسعه داشته باشد و بتوان در آینده با افزایش منابع رشد و سودآوری را به نسبت چشم گیری گسترش داد. به عبارت دیگر نسبت رشد و افزایش ارزش کسب و کار به افزایش هزینه ها بسیار بالاتر بوده و رشد حالت نمایی داشته باشد.

منابع:

https://www.forbes.com/sites/kevinready/2012/08/28/a-startup-conversation-with-steve-blank/#28c3b08af0db
http://www.startuplessonslearned.com/2010/06/what-is-startup.html
http://www.investopedia.com/ask/answers/12/what-is-a-startup.asp
https://www.forbes.com/sites/natalierobehmed/2013/12/16/what-is-a-startup/#58362bc94044
http://www.businessdictionary.com/definition/startup.html
http://www.khoshfekri.com
http://digiato.com/article/2014
http://www.daneshbonyan24.ir